Skip to main content
Archive

Co Pani czyta? Gazeta BCC 03.2013

Rekomenduje Serafina Ogończyk-Mąkowska prawnik, red. naczelna magazynu Business & Beauty

– Książki towarzyszyły mi od zawsze. Chęć poznawania klasyki literatury rosyjskiej i angielskiej w oryginale leżała u podstaw ukończenia przeze mnie filologii rosyjskiej i angielskiej. Fascynuje mnie literacki świat Dostojewskiego, symbolika Sołoguba, sarkazm Jerofiejewa. Z racji zawodu i wykształcenia (prawnik) czytam dużo książek o tematyce prawnej i prawniczej. Lubię biografie wybitnych osobowości, szczególnie te przedstawione na tle historycznych, politycznych, kulturowych zmian, np. biografie brytyjskich premierów: Margaret Thatcher, Tony’ego Blaira.

Obecnie czytam fascynująca książkę „Start – up nation”. Książka dotyczy Izraela i jego niespotykanej w skali globalnej kultury zarządzania i przedsiębiorczości. Przedstawiona w bardzo ciekawy sposób historia ekonomiczna Izraela, od chwili jego powstania, aż do dziś może być wspaniałym źródłem wskazówek tworzenia metodologii budowy i zarządzania organizacją. Wartymi polecenia pozycjami, które znakomicie wypełnią zimowe wieczory są „Shantaram” Davida Robertsa czy „Pokój na Itace” Marai Sandor’a.

Mimo, że zaliczam się do tzw. „młodego pokolenia”, nie jestem zwolenniczką elektronicznych form pisarskich. Nawet wybierając się w podróż, wymagającą ograniczenia liczby bagażu, zabieram ze sobą książki drukowane. Czytając lubię wracać do interesujących mnie książek, fragmentów, zakreślać, robić na marginesach uwagi, zapisywać spostrzeżenia. Nowoczesna forma książki czy gazety na to nie pozwala i mam nadzieję, że mimo wszystko tradycyjna papierowa forma dostarczania wiedzy i rozrywki przetrwa erę cyfryzacji.