Skip to main content
ArchiveArtykułyMedia

Business&Beauty: 15.02 – 15.04.2015

Tematem numeru jest bezpieczeństwo, krajem – Belgia. Bezpieczeństwo postrzegane jako dobrostan, o który dbamy i którego szukamy w życiu, w prowadzeniu interesów, w życiu prywatnym. To jedna z najważniejszych potrzeb człowieka. Jego drugą stroną jest ryzyko. Bez ryzyka nie ma zwycięstwa – w polityce, o czym pisze Marek Goliszewski, w inwestowaniu – tu Mariusz Patrowicz. Przeczytają Państwo artykuły o ubezpieczaniu majątku, o unikaniu strat w walce o odszkodowania, o bezpieczeństwie e-sklepu; jakich błędów uniknąć działając na wirtualnym rynku, o bezpieczeństwie żywnościowym. Pokazujemy, kiedy warto skorzystać z wywiadowni gospodarczych, jak się przeciera biznesowe drogi w platformach crowdfundigowych.

Belgia – to nie tylko Bruksela. A Bruksela – nie tylko parlament europejski i miejsca pracy tysięcy urzędników. Czym przyciąga jedna z najlepszych europejskich i światowych szkół projektowania ubioru w Antwerpii mówią m.in. polscy projektanci. Przystawką do tematu belgijskiego jest tekst idący tropem sekretów przyrządzania belgijskich frytek i ich popularności nad Wisłą. A do tematu bezpieczeństwa żywnościowego nawiązuje bohaterka wywiadu specjalnie dla działu „Interesy w…” – warszawianka z pochodzenia, brukselka z wyboru, Monika Jurczykowska. Monika otworzyła w tym mieście małą restaurację ze zdrową żywnością i kotami, które tam znalazły dom.

Zachęcamy do odwiedzenia polskiego wschodniego wybrzeża – tam leżą miasta, które z największym powodzeniem wykorzystały dotychczas unijne fundusze i rozwinęły turystykę.
Ważnym punktem tego wydania są rozmowy z kandydatkami do tytułu Miss Egzotica 2015. Ambasadorki mówią nam o swoich nadziejach, oczekiwaniach i wartościach związanych z projektem. Prezentujemy obrazy Roberta Jabłońskiego – Worlda, uznawanego za jednego z najwybitniejszych polskich kubistów.
Obok rozmowy z Jarosławem Mulewiczem, doświadczonym przedsiębiorcą i do 2010 członkiem Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego, wywiady – w dziale “Razem dla innych” z Omenaą Mensah, Honorową Ambasadorką Miss Egzotica, która mówi o edukacji dla tolerancji, pracy charytatywnej w Afryce i rozwoju Omenaa Foundation. Na deser natomiast – wywiad z popularną pisarką, od lat mieszkającą i pracującą w Brukseli, którą spotkaliśmy na Festiwalu Opowiadania we Wrocławiu, Grażyną Plebanek.

Serafina Ogończyk-Mąkowska
redaktor naczelna